Efektywne zarządzanie produkcją – wybierz profesjonalne oprogramowanie ERP
Produkcja jest zbiorem procesów, których celem jest wytwarzanie finalnych towarów przeznaczonych do sprzedaży. Aby produkcja odbywała się efektywnie, powinna być właściwie zaplanowana, gdyż w przeciwnym przypadku najczęściej przekłada się ona na narastające starty.
Jakie konsekwencje może mieć brak panowania produkcji i jak efektywnie zacząć zarządzać produkcją? – o tym dowiecie się z poniższego wpisu.
Problem – brak odpowiedniego zarządzania produkcją
W sytuacji, gdy firma prowadzi produkcję bez opierania się na twardych danych i nie jest w stanie szybko dostosować się do zmian na rynku i jego zmieniających się potrzeb, powoduje to wiele negatywnych skutków odczuwalnych w różnych obszarach przedsiębiorstwa.
Wśród głównych konsekwencji braku właściwego zarządzania produkcją w firmie znajdują się:
- brak przepływu kluczowych informacji
- niespójność harmonogramów
- większe straty materiałowe
- podwyższenie liczby błędów
- brak wydajności pracy
- wzrost reklamacji
- niezadowolenie klientów
- i najdotkliwsze – straty finansowe.
Powyższe skutki dotyczą przede wszystkim dużych firm produkcyjnych, w których procesy zarządzania odbywają się na wielu szczeblach i obejmują wiele procesów oraz operacji. W związku z tym wtedy, gdy zarządzanie produkcją nie zostało wdrożone lub też jest nieefektywne, może przełożyć się ono na gorsze działanie całego przedsiębiorstwa.
Rozwiązanie – wdrożenie sytemu ERP
Aby rozpocząć efektywne zarządzanie firmą, warto postawić na sprawdzone w tym zakresie rozwiązania – systemy ERP (ang. enterprise resource planning), które przeznaczone są do planowania zasobów przedsiębiorstwa.
Wysokiej klasy systemy ERP obejmują połączone ze sobą moduły, które wspierają całą firmę w wielu obszarach jej działania, w tym także w zakresie zarządzania produkcją. Dzięki temu, że pracują na wspólnej bazie danych, umożliwiają sprawny przepływ informacji, a także oferują szeroką gamę narzędzi umożliwiających zarządzanie całym biznesem.
Główne zalety wynikające z wdrożenia systemu ERP dla obszaru produkcji:
- zmniejszenie kosztów związanych z produkcją
- skrócenie czasu realizacji zleceń
- zwiększenie jakości i wydajności pracy
- większe zyski z produkcji wynikające z jej optymalizacji
- uporządkowanie dokumentacji
- poprawa konkurencyjności firmy
Wybór optymalnego systemu erp jest zatem kluczowy dla firm, dążących do optymalizacji procesów zarządzania i produkcji. Wybierając system można kierować się:
- oferowanymi funkcjonalnościami
- kosztami wdrożenia
- poziomem wsparcia technicznego od producenta lub dystrybutora
- intuicyjnością interfejsu
- gwarancją
Szukasz systemu ERP najlepszego dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami już dziś.